Sırrı Süreyya Önder cezaevi anısını anlattı: Vegan arkadaşlar bağışlasın beni

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda cezaevlerindeki koşullar tartışıldı.

Görüşmelerde söz alan DEM Parti Muş Milletvekili Sümeyye Boz, Diyarbakır Cezaevi’nde gıda zehirlenmesi yaşandığını söyledi.

Boz, “Pazartesi günü Diyarbakır hapishanesinde tutsaklar, mahpuslar ve oradaki görevliler bir gıda zehirlenmesi yaşadı. Bu olaydan etkilenen mahpus ve görevlilere öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum” dedi.

“Bu olay, iktidarın kaynakların dağılımında kullanıcılara göre tutum almasının bir sonucu olarak karşımıza çıkmakta. Biliyoruz, siz zaten hep mağdurdan tasarruf sağlarsınız” diyen Boz, “Bunu biliyoruz çünkü tasarruf sağlanacak olan mağduriyet alanlarından biri de şu an Türkiye’deki cezaevleri. Artan cezaevleri, her gün siyasi soykırım operasyonlarıyla sayısı her gün gittikçe artan siyasi tutsaklar, hasta tutsakların ölüme terk edilmesi ve özellikle de çok önemli bir konu ağırlaştırılmış müebbet marifetiyle uygulanan fiili idam cezaları. Ve tabii ki şu an tartıştığımız, ki muhtemelen ‘tasarruf’ adı altında kalitesiz, güvencesiz ve insan sağlığını riske atan şekilde alınmış olan malzemelerle yapılan yemeklerin ortaya çıkarmış olduğu sonucu gördük; bunların hiçbiri birbirinden bağımsız değil elbette” ifadelerini kullandı.

‘BİRBİRİMİZE ‘ELİNDEKİNİN TAVUĞUN NERESİ OLDUĞUNU TEŞHİS EDEBİLEN VAR MI?’ DİYE BAĞIRIRDIK’

TBMM Genel Kurulu’na başkanlık eden DEM Partili Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder de vekillerin konuşmalarının ardından cezaevinde yaşadıklarını anlattı ve şunları söyledi:

“Adalet Komisyonu ve Sağlık Komisyonundan arkadaşlar burada, kısacık bir gözlemimi paylaşmak istiyorum. İnsan canı yüzde 99’dan tavuktandır çünkü artık eskisi gibi kalaylı kap, bakır -bilmem ne- bunlar yok. Fakat mesele işte tavukta. Allah sizleri esirgesin, bir sene dolayında 2019’da yattım, haftada 1 kere tavuk çıkardı, hücrelerden bağırırdık birbirimize ‘Elindeki tavuğun, tavuğun neresi olduğunu teşhis edebilen var mı?’ diye. Bakıyorum, tavuğun anatomisinde böyle bir parça yok. Vegan arkadaşlar bağışlasın beni.

Bu, önemli bir şey yani canı devlete zimmetli insanların, görevlilerin özellikle tavuk elinden sürekli böyle bizar olması; bunu bir dikkatinize sunmak istedim. Tıpkı bu memleketteki engelli hesaplaması gibi yani 12 milyon engelli yok, 68 milyon engelli adayı var; 400 bin mahkum yok, 79 milyon 600 bin mahkum adayı var gibi; memleket böyle bir memleket.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir