Bursa Gemlik’te TOKİ’deki üniversitelilere tahliye şoku!

Tarık ŞEKER – Gemlik Basın / BURSA (İGFA) – TOKİ’de ücretsiz kalan öğrencilerin bazılarının Gemlik Basını arayarak basınımıza konuyu bildirmeleri üzerine öğrencilerle birebir görüşme gerçekleştirildi.

İddiaya göre 31 Mart yerel seçim öncesi burada kalan öğrencilerden ikametgâh adreslerinin Gemlik’e alınması istenildi. Gerekçe olarak seçimde öğrencilerden oy isteme olarak gösterildi. Mevcut öğrenci mesaj grubuna seçimlerin kazanıldığına dair de seçim sonunda “hayırlı olsun” mesajı atıldı.

BU KONUDA RAHATLAYAN ÖĞRENCİLER GELEN MESAJLA ŞOK OLDU

Hayatlarına daha rahat devam eden öğrenciler, bir süre sonra belediyeden gelen mesaj doğrultusunda şoka uğradılar

Mesajda; “Sevgili öğrenciler; biliyorsunuz ki evler haziran sonuna kadar sizlere tahsis edilmişti, imzaladığınız sözleşmelerde de belirtilmişti. Seneye evlerimiz devam etmeyecek. Yarın 5.30 gibi gelip sizlere ziyarette bulunacağım. Sizlerin de bilgisi olsun. Haziran sonuna kadar evleri boşaltmanız gerekmektedir.” yazılarak öğrencilerin çıkışı istenildi. Ertesi gün yetkililer öğrencilerin evine gelerek 15 Mayıs Çarşamba günü evde olan öğrencilere belge imzalatıldı. Evde olmayan öğrencilere ise Pazartesi’ye kadar süre verildi.

Bu olaylardan sonra öğrencilerden bazıları bizzat başkanlığa giderek Başkan Deviren ile görüşere mağduriyetlerini bildiren öğrencilerden biri, “Kesin olarak ne yapmamız gerek? “diye sorunca Başkan’ın gülerek: “Çıkacaksınız” demesi üzerine öğrenciler üzgün ve şaşkın olarak ayrıldılar.

GEREKÇE OLARAK MALİYE BAKANI’NIN TASARRUF PAKETİ GÖSTERİLDİ

Ertesi gün yetkililer diğer öğrencilere gelerek aynı durumu bildirdiklerinde, öğrenciler yetkililere: “Bizi neden evden çıkarıyorsunuz? “ sorusuna cevap olarak da, “Maliye Bakanı’nın ülke genelindeki tasarruf paketini öne sürerek evden çıkmaları gerektiğini söylediler.

Bunun üzerine öğrenciler, sözleşmeleri Eylül ayına kadar olmasına rağmen basın aracılığı ile yetkililerden yanıt aramaya başladı. İşte öğrencilerin basın aracılığıyla ilettiği sorular:

  1. Aramızda mezun olacak öğrenciler 4 Temmuz’da mezuniyeti olmalarına rağmen ne zaman toparlanıp ne zaman eve dönecek ? Kaldı ki sınavlarımız haziranın sonunda bitecek.
  2. Hem eşya hem kira konusunda maddi durumu iyi olmayan arkadaşlarımız ne yapacak?
  3. Normalde Eylül’de biten sözleşmemizin geriye alınması ne kadar hukuki ve bunun yanında etik?
  4. Yaz dönemi olduğu için ev bulmak çok büyük sorun, Nasıl bir durumla karşı karşıyayız?
  5. Belediye Başkanı Şükrü Deviren neden bir B planı oluşturmadan bizi bu şekilde zor durumda bırakıyor?
  6. Seçim öncesinde verdiğiniz vaatler nerede?
  7. Yorumu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir